IV. Tápiógyörgye intézményrendszere az ezredvégen
Mi valamennyien, kik e község lakói vagyunk, jó falunk javát akarjuk. Azt szeretnénk, hogy jelenünk átgondolt szervezésével jövőnket is alapozzuk. Szerencsésnek tartom, hogy az utóbbi 20-25 esztendő helyi fejlesztései jövő orientáltak voltak. Figyelembe vették a szükségleteket, a falu léptékét, a jövő majdani elvárását. Ilyen elvek alkalmazása révén jött létre a helyi intézményrendszer. Vegyük számba mink van tehát, hol vannak tennivalóink és melyek azok.
Iskolánk alkalmas a jó színvonalú oktatásra. Jó vezetés mellett, jó tanári kar teljesíteni tudja a kor követelményeit.
Nyelveket oktatnak (német, angol, olasz), a számítástechnika beépült az iskola életébe. A végzős tanulók rendre tovább tanulnak, számosan közülük jó nevű iskolákban. Érdeklődő, odafigyelő szülői háttere van az iskolának. Programok sokszínűsége, változatossága teszi kedvessé a diákéletet. Ha valami csoda folytán jelentősen nőne a gyerekszám, az iskolaépülete a növekményt is fogadni tudja. Jó esélyekkel, biztonsággal nézhetünk a jövő elé.
Hasonló az óvoda helyzete. Gyermekre szabott programmal, jó óvónői kar, jó vezetés mellett széppé teszi a gyermekkor első szervezett rendjét, és jól felkészít az iskolára.
Zeneiskolánk az egyik legkisebb iskola az országban. Feladatát a zenei kultúra teljesítését, a zenélni tudás örömét jó színvonalon szolgálja. Az iskolára épülő Ifjúsági Fúvószenekar szép sikerekkel öregbíti jó falunk hírnevét.
Oktatási intézményeinkkel kapcsolatos elvárás jelenben, jövőben egyaránt képesek-e jól felkészített, tájékozott, máshol helyüket megálló diákokat kibocsátani? Képesek-e olyan miliőt teremteni, ami elősegíti a harmonikus személyiség kialakulását? Képesek-e szép és izgalmas, ugyanakkor termékeny gyermekvilágot teremteni? Úgy vélem minderre képesek. Tartósnak tűnő struktúrákról van szó, tehát a jövőre nézve is elégedettek lehetünk. Nyugtalan, a megújulást, megújítást magában hordozó elégedettségre gondolok.
Egészségügyi intézményeink a falu léptékéhez igazodnak. A két háziorvos, fogorvos, védőnői szolgálat a falu népességét figyelembe véve jó színvonalú ellátást biztosít. A praxis privatizációt bizonyára követi a teljes privatizáció. Az így új alapokra helyezett alapfokú ellátás majdan új típusú orvos-beteg kapcsolatot eredményezhet. Most az évezred végén ennek a kezdetén tartunk. A működő készenléti, ügyeleti rendszer gyakorlatilag szabad kórházválasztás biztonságot és személyre szabott lehetőségeket ad. A vállalkozások kora az egészségügyben is sok új, szabad választási lehetőséget adott, e lehetőségek köre a jövőben csak szaporodni fog.
Sok célra alkalmas Faluháza van jó falunknak. A terek helyet adnak a községi rendezvényeknek, de helyet adnak a civilszervezetek rendezvényeinek is. Olyan tartalékok vannak ezen a téren, melyek feltárása révén ezen intézmények a jelenleginél jóval többre is képesek.
25 ezer kötetes könyvtára van a falunak. Nagyon drága a könyv. Ma a jó könyvtár talán fontosabb mint valaha. A györgyei könyvtár jó falusi könyvtér.
Kevés kis falu van az országban, ahol szép környezetben strandot építettek. Tápiógyörgye ezek közé tartozik.
Egészségesen élni, lehetőséget adni jó időtöltésre, megtanítani úszni, ez a feladata. Györgyei embert főleg a györgyei fiatalokat, gyerekeket kell szolgálnia. A mellette lévő tábor évente néhány ezer vendégéjszakával kiegészíti, pénzügyileg egyensúlyba hozza a strand költségvetését. Lakói az évek folyamán elviszik jó falunk hírét.
A polgárok ügyeit intéző Polgármesteri Hivatal a szabályok keretein belül rugalmas, de szakszerű ügyintézést biztosít. A dolgozók szakterületük jó ismerői, ismertek a faluban, közvetlenek, jó partnerek a hivatalos ügyek rendezésében.
Az elmúlt 20 évben kialakult az idősekkel való törődés számtalan technikája. Kiépült a magányos, gyenge fizikai állapotú idősek tartós elhelyezésének lehetősége, a szociális gondozás, étkeztetés feltételrendszere. A Gondozási Központ figyelemmel kíséri az idősek, magányosok életét, ha szükséges támogatást, segítséget ad.
Hogyan értékeljük tehát összességében a községi intézményrendszert? Szerkezeti, emberi oldalról megnyugtató módon végzik feladatukat. Eszközállományuk talán a jelenleginél intenzívebb pótlásra szorul. Épületeik jobb jelzőt hirtelen nem találván, egy kicsit kelet-európaiak. Forrásokat kell majd találni megújításukra, a lapos-tetők lefedésére. Mindazonáltal jól szolgálják majd a jövő Tápiógyörgyéjét.