Kastélykert Óvoda és Bölcsőde
Tápiógyörgye Kastélykert Óvoda és Bölcsőde
Óvoda
2767 Tápiógyörgye, Táncsics Mihály út 5.
Tel.: 06 53 383 099
e-mail: ovoda.gyorgye@gmail.com
Bölcsőde
2767 Tápiógyörgye Batthyány utca 3.
Tel.: 06 53 383 099
e-mail: ovoda.gyorgye@gmail.com
2015. szeptember 1-jétől Tápiógyörgye Kastélykert Egységes Óvoda-Bölcsőde intézményként működik.
Óvodánk múltja és jelene
1953-ban a község vezetése létrehozta az első óvodát Tápiógyörgyén a néhai Kántor tanítói házban, melynek vezetője Tajber Ildikó volt. Ez az óvoda csak nyáron működött a betakarítási időszakban, amikor minden asszony, és nagyobbacska gyermek a határban dolgozott és a kisebbeket nem volt kire otthon hagyni. Ezt követően a község megvásárolta a györgyei kastélyhoz tartozó épületet, amely istálló, kovácsműhely, majd lakóház volt. Ez volt az, az un. „Lánczi-féle” amelyet egy hivatalnokról neveztek el. Ezt az épületet később átalakították, óvodát kialakítva, amely nem csak a nyári időszakban, hanem egész évben működött. Eleinte csak kevés gyermek járt az óvodába, de az 1960-as években egyre fokozódott a túljelentkezés. Ennek következtében az óvoda újra bővítésre szorult. 1967-ben két csoporttal bővítették az óvodát, a régi épülethez csatolva, így már 4 csoportja volt az óvodának. Ekkor a vezető óvónő Pável Magdolna. 1968 nyarán elkezdődött a meglévő óvoda korszerűsítése, /belső vizesblokkok, világítások átalakítása/. Ettől az időszaktól Tordai Istvánnét választották vezető óvónővé. Egy pár év elteltével az óvoda újra túlzsúfolttá vált, kicsinek bizonyult és ezért átalakították, kibővítették az óvoda épületét, ennek eredményeként 1981. szeptember 1-jétől 5 csoportos óvoda jött létre 125 férőhellyel és tornateremmel. Ez az új szárny a falu összefogásával, rengeteg társadalmi munkával készült el, amelyben üzemek, vállalatok is nagymértékben részt vettek. Ebben az épületben konyha is működött, amely színvonalas étkeztetés biztosított óvodásoknak, iskolásoknak és az időskorúaknak. Idővel ez a konyha korszerűtlenné vált, nem tudta kiszolgálni a község közétkeztetési szükségleteit, ennek következtében 2003. május 25-én ünnepélyes keretek között sor került az új, modern korszerű a községi konyha és étkezde átadására. Ekkor Németh Zoltánné volt az óvodavezető.
Jelen:
2007-ben újabb nagyléptékű fejlesztés megvalósítása írható a falu történetében az új óvoda építésével. Ez az új óvoda, a magyar óvodai nevelés nemzetközileg elismert gyakorlatára, a 3-6 éves korú gyermekek igényeire, a helyi sajátosságok figyelembe vételével épült. Az óvoda külső képével /formáiban, színeiben, részleteiben beilleszkedik a faluközpont megújult arculatába/.
Az új óvodában kialakításra került:
- hat új óvodai foglalkoztató
Az új óvodai foglalkoztatókhoz tágas gyermeköltözők, gyermekmosdók kapcsolódnak. A csoportszobákban elegendő tér áll rendelkezésre a játékszigetek, játékkuckók kialakítására és a nyugodt pihenésre. A csoportszobákhoz teraszok is kapcsolódnak, megnövelve ezáltal a csoportok életterét, így a nap folyamán minél több időt kinn tölthetnek a szabadlevegőn, pl. játékidőben, mindennapos testneveléseken, zenei tevékenységeken és a délutáni pihenés időszakában is.
- egyéni fejlesztőszoba, logopédiai szoba nyugodt légkörével és a speciális fejlesztőjátékok sokaságával járul hozzá a gyermekek felzárkóztatásához, tehetséggondozásához
- orvosi szoba és a hozzátartozó váró, elkülönítő lehetővé teszi a beteg gyermekek elkülönítését, szakszerű ellátását
- tornaszoba
A tornaszoba és a hozzátartozó tornaszertár, valamint az azokban tárolt tornaeszközök biztosítják a gyermekek egészséges testi- mozgásfejlődését.
- nevelői szoba
A nevelői szoba lehetőséget ad, a pedagógusoknak a napi felkészülésre pedagógiai munkájukban.
- Az óvoda központjában helyezkedik el, az a központi tér, ami az óvodai rendezvényeknek, ünnepélyeknek nyújt színhelyet. Pl.: Mihály-napi vásár, karácsonyi ünnepség, évzáró, ballagás
- Az épület emeleti részében található tárgyalóban nevelőtestületünk, és alkalmazotti közösségünk számára értekezleteket, szakmai megbeszéléseket tartunk, amely elősegíti óvodánkban a színvonalas pedagógiai munkálkodásunkat
- Az óvoda berendezésében, eszközeiben a gyermekek életkori sajátosságait, a helyi nevelési programunkat és a sajátos nevelési igényű gyermekek szükségleteit vettük figyelembe
- Az óvoda udvara
Az óvoda udvarán kialakítottunk a gyermekek számára egy un. játszóudvart. A játszóudvarban lévő fajátékok környezetbarát és Európai UNIÓS szabványoknak megfelelőek.
Az óvodánk középső részében helyezkedik el az ÖKO-udvar, ahol gyermekeinket „játékosan, szabadon, örömmel” fedezik fel azt, hogy a Tápió-vidéken élő állatok, növények mit jelenteken az emberek számára. Ebben a felfedezésben segítenek az itt lévő játékok, satírozó táblák, képkirakók, puzzle, memória játék. A fajátékokat zöld övezet veszi körül örökzöldekkel, virágos növényekkel, gyógynövényekkel színesítve a kertet, amelyeket itt-ott, madáretetők szakítanak meg, hiszen óvodánk „Madár-barát óvoda” is egyben.
A létesítmény alkalmas mozgáskorlátozottak, illetve a sajátos nevelési igényű gyermekek fogadására is. A 150 férőhelyes óvoda teljes mértékben megfelel a XXI. századi igényeknek.
Óvodánk hozzájárul az ide járó gyermekek személyiségének teljes kibontakoztatásához, változó testi-, lelki- szükségleteinek, szociális értelmi képességeinek fejlesztéséhez. Az ide járó gyerekeket, szeretet, türelem, segítés, elfogadás veszi körül.
Szeretnénk, ha gyermekeink örömmel jönnének az óvodába és majd sok kedves élménnyel hagynák el intézményünket.
Óvodavezetők névsora
Tajber Ildikó
Pável Magdolna
Tordai Istvánné
Németh Zoltánné
Tóthné Erős Zinaida
Lesták Péterné Vajon Ildikó
Dokumentumok
Pedagógiai Program 2014
Házirend
Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ)
Különös közzétételi lista
Minőségirányítási Program 2010
Minőségirányítási Program 2010 - egyes intézményeknek a fenntartói elvárásokkal kapcsolatos
Minőségirányítási Program 2010 - egyéni képességfejlődés adatlapja
Elismeréseink, kitüntetéseink
Tápiógyörgye ezüst minősítést nyert a Virágos Európai Városok és Falvak versenyén.
"A zsűri egy páratlan települést ismerhetett meg a híres magyar puszta szélén. Mély benyomást gyakorolt a zsűrire az az elszántsággal párosuló kreativitás, ami az önkormányzatot és a falu lakóit jellemezte. Rengeteg munkát és energiát, egyedi elképzelést fordítottak arra, hogy a falu lakói előtt zöld jövőképet alakítsanak ki. Virágoskertet varázsoltak a homoktengerbe, ökoiskolát az egykori gulya-legelő közelébe. Gólya játszóparkot és madármegfigyelőt a falu szélére, és egy olyan nevelési programmal és környezettel rendelkező óvodát, amilyet a zsűri még sohasem látott szerte Európában.
A hagyományos utcák, amelyek a Pusztában végződnek és a sok ezer virág varázslatos és semmihez sem hasonlítható atmoszférát kölcsönöz ezen magyar falunak."
Hírek, események (Óvodánk élete képekben)