Községi Könyvtár és Művelődési Ház
Községi Könyvtár és Művelődési Ház
A könyvtár nyitva tartási ideje:
hétfő: 8:00-12:00 és 13:00-16:00
kedd: 8:00 - 12:00 és 13:00-16:00
szerda: ZÁRVA
csötörtök: 8:00-12:00 és 13:00-16:00
péntek: 13:00-16:00
szombat: ZÁRVA
vasárnap: 13:00-16:00
A könyvtár beíratkozási díja 16-70 éves korig 300 Ft/fő/naptári év, 16 év alatt és 70 év fölött ingyenes.
Fénymásolás: 25 Ft/oldal, Nyomtatás: 25 Ft/oldal, Szkennelés: 150 Ft/oldal.
Ingyenes alapszolgáltatások: könyvtárlátogatás, a könyvtár helyben használata, állományfeltáró eszközök használata.
"A könyvek a legcsendesebb és legkitartóbb barátok, a legelérhetőbb és legbölcsebb tanácsadók, és a legtürelmesebb tanítómesterek."
Charles William Eliot
A Községi Könyvtár megalakulásának története
(Mucza-Földi Anita, könyvtárvezető)
Előzmények
Tápiógyörgyén 1908-1950-ig működött az Iparos Kör. Kb. 500 kötetes könyvtárral rendelkezett. Ez akkor községünkben a legnagyobb gyűjteménynek számított.
A klasszikusokon kívül úgynevezett filléres ponyvaregények, a kor lektűr irodalma alkotta a gyűjteményt. Újságokat és folyóiratokat is járattak, így a Tolnai Világlapját és a Nagykátai Járás c. hírlapot.
A község könyvtára 1950-ben alakult a Zöldmező Mg.Tsz. irodája helyén (ma idősek otthona).
1950-ben 168 kötete és 25 beiratkozott olvasója volt. Ott működött 1960-ig, a TSZ megalakulásáig.
A folyamatosan bővülő könyvtári állomány ezután a Községháza udvarán lévő kis épületben kapott helyet. Az épület lepusztult állapota és szűkös volta miatt, igen mostoha körülmények között működhetett a kis könyvtár. Mindezek ellenére, állománya jó volt.
Ebben az időben egy lelkes tanítónő, Lenkey Elvira gondozta, igazgatta a könyvtárat. Kiváló érzéssel válogatta és vásárolta a könyveket, sokakat ráébresztve az olvasás ízére, szeretetére.
Az áldatlan körülményeknek és a zsúfoltságnak 1978-ban vége szakadt. Ekkor adták át ugyanis a Fehér József által tervezett Faluházat, amelynek emeleti részében helyet kapott az ekkorra már közel 17.000 kötetre felfejlesztett könyvállomány.
A 21,2 m2-es terület után 200 m2-nyi terület állt rendelkezésre.
Tágas, világos terek, kultúrált környezet. Ide már örömmel térhettek be az olvasni, művelődni vágyók.
Az 1980-as évek közepére jelentősen megnőtt az állomány; több mint 20.000 kötet könyv, 400 db hanglemez, 50 féle folyóirat állt az olvasók rendelkezésére.
Jelenleg leltárba vett állományunk 25.647 kötet könyv, beiratkozott olvasóink száma 315 - sajnos fele a 20 évvel ezelőtti létszámnak.
Az internet térhódításával visszaszorult a könyvek és az olvasás iránti igény. 3 fő részmunkaidős könyvtáros végzi a tevékenységet.
Évi 400.000 Ft összeget kapunk állománygyarapításra és a meglévő állomány gondozására.
Könyvtárunk helyet ad a nyugdíjas klubnak; könyvbemutatók, könyvtári órák és kiállítások színtere.
Pályázatot nyújtottunk be számítógépekre és az internet-hozzáférés megteremtésével reményeink szerint visszacsalogathatjuk régi tagjainkat és újakat is szerezhetünk.
A Faluház és Könyvtár felújítása 2006-ban megtörtént. Ez idő alatt a könyvtár zárva tartott. A három hónapos kényszerszünet után 2006. V. 28-án volt az ünnepélyes átadás. Komoly felújítási munkálatok után (tetőépítés, nyílászárók cseréje, padozatcsere, festés, és még sorolhatnánk) a könyvtár is megújult. Új függönyöket, szőnyegeket, asztalokat kaptunk. A bejárati rész akadálymentesítésén kívül egy lépcsőjáró segíti a mozgáskorlátozott látogatók feljutását az emeletre, ahol a könyvtár található. Külön kialakított, üvegfallal elzárt részen 5 számítógép várja az internetezni vágyókat a könyvtár nyitva tartási idejében.
Küldetésnyilatkozat
A tápiógyörgyei Községi Könyvtár nyilvános könyvtárként arra törekszik, hogy használói számára biztosítsa a hazai és a nemzetközi információkhoz és tudásanyaghoz való szabad hozzáférést.
E cél megvalósítása érdekében támogatjuk:
- az írni-olvasni tudás fejlesztését
- az egész életen át tartó önképzést
- az oktatás különböző színterein való tanulást
- a közéleti részvételhez szükséges állampolgári tudnivalók és jogi szabályozások megismerését
- a gazdaság, kultúra, a tudomány és a művészet kérdéseiben való eligazodáshoz szükséges információk és tudásanyag megszerzését
- a szabadidő hasznos eltöltését
- a lakosság általános tájékozódásához, a művelődéshez, a tanuláshoz, a szakmai munkához, az igényes szórakozáshoz szükséges dokumentumok és szolgáltatások biztosítását
Alapfeladatként jelöljük meg továbbá, hogy a fenticélok elérése, megvalósítása érdekében:
- gyűjteményünket a helyi igényeknek megfelelően folyamatosan fejlesztjük, megőrizzük, gondozzuk és rendelkezésre bocsátjuk
- tájékoztatunk a könyvtár és a könyvtári rendszer dokumentumairól és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatásokról
- részt veszünk a könyvtárak közti dokumentum és információ cserében