Testvértelepülésünk Romániában: Torockó
Torockó, az apró magyar sziget, Erdély szórványmagyarságának legszebb gyöngyszeme. A Gyalui-havasok keleti nyúlványainál, a Székelykő és az Ordaskő sziklavonulatának szűk völgyében megbúvó település szépséges táji-természeti környezetével, történelmi örökségével, valamint hagyományainak eleven őrzésével méltán lett napjainkra Erdély egyik legismertebb települése. Az anyaországi magyarsággal szoros viszonyt ápoló határon túli közösség első testvér-települési kapcsolatát Tápiógyörgyével kötötte.
Tápiógyörgye és Torockó kapcsolatának megszületése az 1989/90-évi romániai forradalmi történésekre vezethető vissza. Akkor, az erdélyi magyarság megsegítéséért indított magyarországi gyűjtőmozgalomhoz Tápiógyörgye népe is csatlakozott. A község adakozó lakói által összeállított segélyszállítmány 1990. januárjában érkezett meg, a forradalmi idők alatt rettegésben élő Torockóra. Az akkori találkozás rendkívüli élményt jelentett mindkét fél számára, s az elhatározás azonnal megfogalmazódott, miszerint a kapcsolatot ápolni, folytatni kell. A két település népe között így született meg az örök testvériség, melyet az évek során a személyes kapcsolatok, a baráti szálak számos formája mélyített el.
1992-ben a kapcsolat ápolását az önkormányzat támogatása mellett, a Tápiógyörgyei Faluvédő Egyesület vállalta magára, s ezt 1997-ig gondozta. Ennek nagy eredménye volt, hogy a kapcsolat léte bizonyos formális elemeken túl, javarészt a civil szféra kezébe került, ennélfogva tartalmasabbá, ember közelibbé vált.
1996. május 25-én a két település között hivatalos formában is megkötetett a testvér-települési kapcsolat, melynek hivatalos okiratát Józsa László tápiógyörgyei, valamint Szőcs Ferenc torockói polgármester kézjegye szentesített.
1997-ben megalakult a Tápiógyörgyei Torockó Baráti Társaság, mely a határon túli magyarságért érzett felelősség tudatában, az önkormányzat további támogatása mellett napjainkig végzi a két település közötti testvéri kapcsolat gondozását. Az egyesület célja a határon túli magyarsággal való kapcsolattartás; az anyaországi társadalomnak történelmük, kultúrájuk és mindennapi életükről való tájékoztatása; valamint a szülőföldön való megmaradásuk érdekében végzett, tartalmilag is hathatós támogatás megszervezése.
A két település között, immár több mint másfél évtizede élő kapcsolat, az évek során számtalan szép és tartalmilag is értékesnek mondható megvalósult programot tartalmaz. Közülük jó néhány napjainkra már hagyománnyá vált, míg mások egyszeri alkalmak során kerültek megrendezésre.
A Tápiógyörgyei Torockó Baráti Társaság tevékenységének bemutatása
A Torockó Baráti Társaság 1997. június 16-án alakult székhelyén, Tápiógyörgyén, 20 fő szervezésében, majd 2009-ben közhasznú szervezetté fejlődött. Községünkben az egyesület tömöríti, fogja össze azon személyek táborát, akik elhivatottsággal rendelkezve, belső indíttatásból kifolyólag szeretnének tevékenykedni a határon túli magyarságért. A Torockó Baráti Társaság célja az alapszabály szerint:
- Az anyaország és a határon túli magyarság közötti kapcsolattartás.
- Tápiógyörgye és Torockó, Tápiógyörgye és Nagymegyer közötti testvértelepülési kapcsolat ápolása.
- Együttműködés szervezése a kultúra, sport, turisztika területén.
- A határon túli magyarság történelmének, kultúrájának, mindennapi megmaradási küzdelmének széles körökben való bemutatása.
- A határon túli magyarság támogatása: kulturális rendezvények, magyar intézmények (iskolák, gyermekotthonok, szórványkollégiumok, stb.) segítése.
Torockói kapcsolat (Erdély)
Az egyesület Tápiógyörgye és Torockó testvértelepülési kapcsolatának következményeként alakult meg. Fő tevékenységi területe az önkormányzat támogatásával, de civil kezdeményezéssel ápolni és programokkal gazdagítani a két település kapcsolatát. Az elmúlt években számos kezdeményezést sikerült ez ügyben megvalósítani.
- A községi falunapok, valamint a torockói farsang alkalmával évente megrendezzük a testvértelepülések vezetőinek találkozását.
- Fő kezdeményezői voltunk egy torockói iskolai könyvtár létrehozásának. Ennek keretében 2000 kötetnyi olvasnivalót juttattunk ki a Pest Megyei Könyvtár, a helyi könyvtár és általános iskola ajándékaként.
- Gránittáblát készítettünk és avattunk föl a torockói parókián Jókai Mór emlékére.
- Három ízben jelentettünk meg helyi kiadásban, mintegy 200-200 példányban újságot Torockó részére, torockói, ill. helyi anyagból. Ezt mi magunk osztottuk ki a torockói lakosság között.
- A Tápiógyörgyén működő Ifjúsági Fúvószenekart több alkalommal sikerült már kiutaztatni és a helybéli községi rendezvényeken felléptetni.
- Eddig négy alkalommal (1991., 1997., 2004., 2006.) sikerült megszervezni torockói gyerekek nyári tápiógyörgyei táboroztatását.
- 1998-tól, minden év decemberében 150 db mikuláscsomaggal ajándékozzuk meg Torockó és a szomszédos Torockószentgyörgy óvodás- és iskoláskorú gyermekeit.
- 2001-ben kiépítettük a torockói óvoda folyóvízellátását, és a mellékhelyiségeket.
- 2002-ben kiállítást szerveztünk egy Torockóról elszármazott kolozsvári festőművésznek, Felházi Ágnesnek. A kiállítás nagy sikert hozott. A művésznőt Farmos községbe is meghívták, ahol a kiállítást ismét bemutatták.
- 2006-tól, a Torockón és Torockószentgyörgyön megrendezésre kerülő falunapi rendezvények alkalmával, bográcsos főzéssel, valamint a helybéli James Band zenekar kiutaztatásával, felléptetésének megszervezésével járultunk hozzá a helyszíni programokhoz.
- 2007-től, alkalmi élelmiszer segélycsomagokkal segítjük a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által Torockón működtetett gyermekotthont, ezzel közvetetten segítjük a gyermekhiánnyal küzdő torockói magyar tannyelvű általános iskola fennmaradását.
- 2008. novemberében, torockói fiatalok közreműködésével Wass Albert estet szerveztünk Tápiógyörgyén. A program bevezetőjeként előadást szerveztünk a határon túli magyar oktatás helyzetéről. Deák Szilárd Levente iskolaigazgató meghívásával bemutattuk a torockói iskolát.
- 2010. márciusában Tápiógyörgye és Torockó testvértelepülések baráti kapcsolatának huszadik évfordulójának alkalmából emlékműsort szerveztünk Tápiógyörgyén. A megemlékezés során történelmi előadás, fotó- és dokumentumkiállítás, valamint filmvetítés keretében idéztük fel az első találkozásokat. Az ünnepség alkalmával fellépett a torockói fúvószenakar, Tápiógyörgye közterületén felavatásra került a Torockó Község Önkormányzata által ajándékozott kopjafa.
- 2010. szeptemberében a torockói falunap alkalmával fotó- és dokumentumkiállítás, valamint filmvetítés keretében emlékeztünk az első találkozásra, a két évtizedes együttműködő munkára. Torockó főterén emléktáblát avattunk a baráti kapcsolat húszadik évfordulójának tiszteletére.
- 2011. április 4. A Torockói Önkéntes Tűzoltó Egyesület küldöttségét fogadtuk az 1849. április 4-i tápióbicskei csata hagyományőrző rendezvény alkalmából.
- 2011. szeptemberében a Torockói Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a Csemadok Nagymegyeri Szervezete, valamint egyesületünk tevékeny összefogásával, emléktábla avatással egybekötött irodalmi megemlékezést szerveztünk Ignácz Rózsa erdélyi írónő tiszteletére Torockón.
A fent bemutatott programokon túl számtalan civil kezdeményezés született, melynek során családok, iskolai osztályok, baráti társaságok vagy ifjú párok tettek kirándulást az erdélyi testvértelepülésen. A mára ezernyi szállal kötődő testvéri kapcsolat az emberi és a magyar-magyar összefogás egyik szép példája lett.
Nagymegyeri kapcsolat (Felvidék)
Az egyesület 2006-ban újabb határon kívüli kapcsolattal gazdagodott. A kezdeményezés Tápiógyörgye és a ma Szlovákiában található Nagymegyer hetven évvel ezelőtti kapcsolatának felelevenítéséből adódott. 1938-ban „Magyar a Magyarért” elnevezéssel civil mozgalom bontakozott ki az országban, az első bécsi döntés során visszatért felvidéki települések megsegítésére. A mozgalomhoz csatlakozva Tápiógyörgye község vezetői Nagymegyert választották támogatottjuknak. A község lakosai gyűjtést szerveztek, az adományokat a nagymegyeri iskoláknak ajánlották fel. 1939-ben tizenöt tagú küldöttség látogatott Nagymegyerbe, hogy díszes levente zászlóval ajándékozza meg a felvidéki magyar kisvárost. A 2. világháború utáni évtizedekben a kapcsolat megszűnt, emlékei lassan elhalványultak. 2006-ban a Torockó Baráti Társaság kezdeményezésére a régen elfelejtett barátságot sikerült felújítani. Az elmúlt években a Csemadok Nagymegyeri Szervezetével együttműködve számos programot sikerült megvalósítani.
- 2006. júliusában történelmi találkozást szerveztünk a 70 évvel ezelőtti kapcsolat tiszteletére. A meghívott nagymegyeri vendégeknek, a még élő tápiógyörgyei küldöttek idézték fel az 1939. évi első találkozás emlékeit.
- 2006. novemberében a Csemadok meghívására emlékkiállítást rendeztünk Nagymegyerben. A bemutatkozást a Tápiógyörgyei Ifjúsági Fúvószenekar fellépése színesítette.
- 2007. júliusában a Megyer Táncegyüttes fellépését láthatta a tápiógyörgyei közönség a falunapi rendezvény alkalmával. Mellette fotó- és dokumentumkiállítás keretében Tápiógyörgyén is bemutattuk a 70 évvel ezelőtti találkozás fennmaradt emlékeit.
- 2007-től minden év augusztusában részt veszünk a Nagymegyeri Szent István Napokon. Főzőcsapat nevezésével támogatjuk a programot.
- 2008. novemberében torockói fiatalok, valamint a nagymegyeri énekkar közreműködésével Wass Albert estet szerveztünk Tápiógyörgyén.
- 2008-ban segítettük megszervezni a Csemadok Nagymegyeri Szervezetének erdélyi, Torockó-környéki kirándulását.
- 2009. augusztusában támogattuk a Tápiógyörgye-Nagymegyer öregfiúk labdarugó mérkőzés megrendezését, majd az elkövetkező évben annak visszavágóját.
- 2010. júniusában a Csemadok Nagymegyeri Szervezetének közreműködésével Trianon emléknapot szerveztünk Tápiógyörgyén.
- 2010. augusztusában a Csemadok Nagymegyeri Szervezete segített megszervezni az egyesületünk felvidéki kirándulását. Barátaink nagyszerű vendéglátásban részesítették a kirándulókat.
- 2011. április 4. A Csemadok Nagymegyeri Szervezetének meghívása az 1849. április 4-i tápióbicskei csata hagyományőrző rendezvényének alkalmából.
- 2011. október 23-i községi ünnepség keretében a Csemadok Nagymegyeri Szervezetével közösen felvállaltuk az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett történelmi megemlékezés megtartását Tápiógyörgyén.
- 2012. április 4. A tápiógyörgyei általános iskolával együttműködve nagymegyeri diákcsoportot fogadtunk az 1849. április 4-i tápióbicskei csata hagyományőrző rendezvény alkalmából.
Tiszabogdányi kapcsolat (Kárpátalja)
A rendszerváltozást követően, a 90-es évek elején sikerült Tápiógyörgye község vezetőinek a kárpátaljai Tiszabogdány település magyar közösségével felvenni a kapcsolatot. 1992-ben felhívást tettek közzé a községben, melyben könyvek gyűjtésére kérték a lakosokat a kárpátaljai magyar iskolák számára. A györgyeiek adományát Szürte, valamint Tiszabogdány lakói fogadták nagy szeretettel. Az elkövetkező évek nevezetes emlékei a tiszai árvizek alkalmával kijuttatott segélyszállítmányok, valamint a kárpátaljai gyerekcsapat tápiógyörgyei táboroztatása voltak. Sajnos az ezredfordulót követően, kevés lehetőséget ragadtunk meg a kapcsolat további elmélyítésére.
- 2000. nyarán a tiszabogdányi gyerekcsoport táborozott Tápiógyörgyén.
- 2007. júliusában a Torockó Baráti Társaság küldöttsége Kárpátaljai utazást szervezett, melynek keretében Tiszabogdányra is ellátogattunk.
Egyéb kapcsolatok
A Torockó Baráti Társaság igyekszik minden alkalmat megragadni újabb határon túli magyar közösségek megismerésére, baráti kapcsolatok kialakítására. Az egyesület lehetőségei szerint támogatja a magyar nyelv, kultúra és identitás megőrzéséért végzett tevékenységeket.
- 2009-ben az erdélyi kirándulás keretében látogatást szerveztünk a dicsőszentmártoni magyar közösségi házba, ahol a Rencz András gondnok/könyvtáros vezetésével a helyi közélet magyar szereplői fogadták társaságunkat. Egyesületünk könyvadománnyal támogatta a könyvtár fejlesztését.
- 2010-ben a tápiógyörgyei önkormányzat segítségével dicsőszentmártoni küldöttséget fogadtunk községünk falunapi rendezvényének alkalmából.
- 2011-ben sikerült megismerkedni és baráti kapcsolatot kialakítani a 47. számú Füleki Kohári István Cserkészcsapat tagjaival. Az egyesület 2011-ben konyhai felszerelések adományozásával támogatta a füleki cserkészotthon fejlesztését. 2012. szeptemberében a füleki cserkészek meghívást kaptak a Tápiógyörgyén rendezett lengyel megemlékezésre.
- 2012-ben az erdélyi kirándulás keretében találkozót szerveztünk az Abrudbányai és Verespataki Magyar Kulturális Egyesület vezetőivel. A helyi magyar közösség értékmentő céljait pénzadománnyal és irodaszerek ajándékozásával támogattuk.
Kirándulások
Az egyesület feladata a határon túl élő magyarság történelmének, kultúrájának és jelen helyzetének bemutatása a magyarországi társadalom számára. Ennek érdekében kirándulások szervezésével igyekszünk mind többek számára alternatívát kínálni a határon túli magyar kultúrterületek személyes megismerésére. A kirándulások fontos célja, hogy magánszemélyekkel, civil szervezetekkel és intézményekkel való baráti kapcsolatokat kialakítva erősítsük a magyar-magyar összetartozás érzését.
A kirándulások útiránya:
- 2007-ben Erdélybe, Székelyföldre.
- 2008-ban Erdélybe, Székelyföldre.
- 2009-ben Erdélybe és a moldvai csángók szülőföldjére.
- 2010-ben Mura-vidékre, Őrvidékre és a Felvidékre.
- 2011-ben Felvidékre.
- 2012-ben Dél-Erdély szórványmagyarságának meglátogatása.
Humanitárius segítségnyújtás
Az egyesület több alkalommal is nyújtott humanitárius segítséget határon túli katasztrófák esetén. Ilyen alkalmakkor a falu minden polgárát megszólítva szervezett gyűjtést a rászorulók számára.
- A 90-es években két alkalommal juttatottunk ruha és élelmiszerszállítmányt Kárpátaljára a tiszai árvíz alkalmával.
- 2005. szeptemberében a székelyföldi árvíz alkalmával juttatottunk nagy értékű élelmiszer segélyadományt Gyimesbükk község lakóinak.
Történelem- és hagyományápolás
Az egyesület alapszabályában leírt célterületekhez nem tartozik szorosan a történelmi hagyomány-ápolás, mégis néhány kezdeményezés e területen is született.
- 2009. októberében autóbuszos kirándulást szerveztünk Szlovéniába és Olaszországba, hogy az Isonzó folyó mentén és a Doberdói-fennsíkon elhunyt magyar katonákra emlékezzünk.
- 2010-től minden év június 4-én trianoni megemlékezést szervezünk.
- 2010. októberében a tápiógyörgyei civil szervezetek összefogásával emléktáblát avattunk az 1956-os forradalom és szabadságharc helyi eseményeinek tiszteletére.
- 2011. októberében a tápiógyörgyei civil szervezetek összefogásával emléktáblát avattunk a málenkij robot helyi áldozatainak tiszteletére.
- 2012. szeptemberében a tápiógyörgyei civil szervezetek, a római katolikus egyházközösség és az önkormányzat támogató részvételével, emléktábla avatással egybekötött történelmi megemlékezést szerveztünk a 2. világháború éveiben Tápiógyörgyén elszállásolt menekült lengyel katonák tiszteletére.
Frissítve: 2012. október 10.
Németh Csaba
Torockó Baráti Társaság elnöke
Torockó testvértelepülésünk hivatalos honlapja